Prečo je joga tým správnym športom pre vás?

Joga je skvelým športom, ktorý si obľúbilo mnoho žien aj mužov vďaka širokej škále benefitov zdravotných aj psychických. Joga pomôže upokojiť vašu myseľ a zbaví vás nadmerného stresu, ktorý ľudí teraz v časoch pandémie trápi ešte viac. Čo všetko vám ponúka joga?

Získate flexibilitu

Nezáleží na veku ani na váhe. Ba dokonca nepotrebujete ani flexibilitu. Joga je skutočne pre každého. Naučíte sa praktizovať asány a budete pritom brať do úvahy to, v akej ste práve forme. Postupom času prídete na to, že sa zlepšila vaša pružnosť aj svalstvo.

Vylepšíte si držanie tela a rovnováhu

Pri joge si posilníte aj brušné svalstvo, najmä to vnútorné, vďaka čomu sa zlepší aj vaše držanie tela. Ďalším benefitom je rovnováha. Mnoho pozícii si vyžaduje určitú rovnováhu, ktorú po niekoľkých týždňoch nadobudnete aj vy. Lepšia koordinácia vám pomôže pri iných činnostiach. Vaše pohyby budú istejšie, a zníži sa tiež riziko zranení.

Joga a zdravie

Joga ovplyvňuje aj obehový systém, ktorý sa pravidelným cvičením vylepšuje. Krvný obeh roznáša do tela živiny a kyslík. Joga teda v konečnom dôsledku znižuje tiež krvný tlak a vylepšuje zdravie orgánov.

Budete silnejší a vytrvalejší

Pozície vám pomôžu vybudovať svaly a silu. Vaše telo v oblasti brucha, ramien a nôh sa spevní. Nepotrebujete žiadne závažia ani stroje, všetko dosiahnete prirodzeným a pravidelným cvičením jogy. Okrem sily sa zvýši aj vaša vytrvalosť. Jóga totiž zníži tepovú frekvenciu a okysličí vaše telo, čím sa vylepšuje aj výdrž.

Zvládnete stres

Okrem toho, že ide o pohybovú aktivitu, po ktorej pocítite záplavu endorfínov, jóga je tiež plná dychových cvičení a koncentrácie, ktoré pomôžu v boji proti stresu.

Cvičte jogu komfortne

Samozrejme, predtým, ako začnete cvičiť jogu, hoďte sa do pohodlného športového oblečenia. Dámy akiste ocenia legíny na cvičenie a športové tričko a muži zas kraťasy na cvičenie.

Publikované: 29. 04. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková