Uľahčite si upratovanie kúpeľne aj kuchyne vďaka týmto radám!

Upratovanie a udržiavanie čistoty v domácnosti nepatrí práve k obľúbeným činnostiam. Kúpeľňa a kuchyňa si ale predsa len vyžadujú viac pozornosti a údržby. Kuchynské batérie, drez, vaňa či umývadlá bojujú okrem nečistôt aj s vodným kameňom. Poradíme vám, ako efektívne ich vyčistiť efektívne.

Drez a batérie

Vyčistiť nerezový drez a vaše kuchynské batérie tak, aby sa leskli nie je vôbec náročné. Nemusíte ani kupovať drahé chemické prípravky, ktoré nie vždy fungujú podľa predstáv. Úplne vám postačí zmiešať biely a soľ. Zmes nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom ju zmyte. Drez vytrite do sucha, aby na ňom nezostali kvapky od vody. Batériu zbavíte vodného kameňa ak starú handričku namočíte do 5 % octu a omotá ju okolo batérie. Po pár minútach ju dajte dole, batériu opláchnite vodou a utrite suchou handričkou.

Umývadlo a vaňa

Na odstránenie vodného kameňa je skvelý prášok do pečenia alebo sóda bikarbóna. Prášok vysypte na povrch vane alebo umývadla a za pomoci octu a kefky odstránite nepríjemný vodný kameň. Škvrny od hrdze sa najľahšie zbavíte použitím citrónovej šťavy. Trápia vás zažltnuté umývadlá? Vezmite si na pomoc kyselinu citrónovú, ktorú zmiešate s pohárom vody a aplikujete na zažltnuté miesta. Po približne 20 minútach kyselinu spláchnite teplou vodu. Ak to nefunguje, neostáva vám nič iné iba investovať do celkom nového umývadla.

Špáry medzi obkladom

Špáry medzi kachličkami sa čistia veľmi ťažko. Vyhnúť sa plesniam v špárach môžete za pomoci obyčajnej sviečky. Prejdite ňou niekoľko krát po špárach a čiernych fľakov od plesne sa obávať nemusíte. Mastná sviečka zanechá na špárach ochranný film, cez ktorý voda neprenikne. Ak už plasne "zdobia" vaše obklady pomôžu vám osvedčený pomocníci - peroxid vodíka alebo sóda bikarbóna. Na čistenie je najlepšie použiť starú zubnú kefku.

Publikované: 28. 07. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková