Bývajte v provensálskom štýle. Ako na to?

Zariadiť svoj interiér do útulného štýlu môže byť trochu oriešok. Naraz musíte skĺbiť romantiku s praktickosťou, čo sa môže javiť ako nespojiteľná kombinácia. Pravda je však niekde inde. Existuje totiž takzvané provensálske bývanie, ktoré prináša do interiéru pocit pokoja a pohody. Sadne do každej miestnosti a je spojením svetlých farieb, čo sa ocenia v menších priestoroch. Pokiaľ nebývate v domčeku, ale v byte, nemôžete si do provensálskeho štýlu zladiť síce poštové schránky, ale detaily ako kľučky na dvere vyladiť môžete.

Podľa okúzľujúceho regiónu

Nie je tajomstvom, že provensálsky štýl bývania má meno podľa veľmi okúzľujúceho regiónu, ktorý leží na juhovýchode Francúzska. Je preslávený svojou hrejivou a veľmi odľahčenou atmosférou čiže sa nejde ani čudovať tomu, že presne tento štýl by ste najradšej dostali aj do svojho domova. Zo definície štýlu tiež vyplýva, že je príjemným spojením prírody a vidieckej idylky. Čo konkrétne hrá v takom interiéri prím a aké kusy nábytku voliť? TIP: nezabudnite, že aj nábytkové úchytky môžu byť štýlové

Biela farba v kombinácii s pastelmi

Ako už bolo spomenuté, provensálske bývanie je veľmi útulné, príjemné a romantické a tiež potešením pre menšie interiéry, pretože sa tu kĺbia najrôznejšie svetlé odtiene. Hlavnú rolu hrá biela farba, ktorá sa kombinuje s pastelmi, ktoré sú v miernom kontraste. Bielu ale môžete nahradiť aj svetlo béžovou alebo levanduľovou, ktorú potom skombinujete s výraznejšími tónmi pastelov. Vždy sa však snažte, aby dominantná bola skutočne tá neutrálna farba, pretože inak tým úplne zabijete hlavnú dominantu tohto štýlu.

Patina a výrazný solitér

Pokiaľ chcete vykúzliť zo svojho domova typické provensálske bývanie, musíte staviť na patinu. Bez nej to nepôjde, preto investujte ideálne do neutrálne sfarbených dlaždíc, ktoré prípadne pomyselne ohrejete pomocou svetlého koberca s krátkym vlasom. Pri zariaďovaní nezabudnite na výrazný solitér, ktorý bude hrať hlavnú rolu v obývacej izbe alebo pracovni. Pohovka s dominantnými podrúčkami je tiež kusom nábytku, ktorý by vám v interiéri nemal chýbať.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková