Ako vybrať detské odrážadlo?

Chcete podporiť rozvoj vášho dieťaťa a pripraviť ho na jazdu na bicykli? V tom prípade pouvažujte nad kúpou odrážadlá pre deti. Ale ako ho vybrať a kúpiť. Ukážeme vám niekoľko tipov a rád, čo si všímať a ako sa rozhodovať.

Veľkosť odrážadla

Aby dieťa dokázalo na odrážadle jazdiť, je nutné, aby z jeho sedla dosiahlo na zem celými chodidlami, nie len špičkami nôh. Zo špičiek sa totiž dieťa nie je schopné poriadne odraziť. Je to tiež dôležité pre pocit istoty dieťaťa. Bezpečný dosah na zem = dieťa sa nebojí. Nezabudnite, že dieťa takisto musí zo sedla dosiahnuť na riadidlá, aby mohlo odrážadlo ovládať. Rovnako ako je tomu pri bicykli, je nutné, aby dieťa pri stoji na zemi rozkročmo nad odrážadlom malo medzi rozkrokom a hornou rámovou trubkou dostatok miesta.

S brzdou či bez bŕzd?

Brzda je výhodu, ale nie nutnosťou. Určite sa pri výbere neorientujte len podľa toho, či odrážadlo má, alebo nemá brzdy. Deti používajú odrážadlo v drvivej väčšine prípadov vo veku, kedy brzdu ešte nedokážu dostatočne stlačiť, naopak väčšinou dokážu veľmi dobre brzdiť podrážkami topánok o zem. Aj keď teda brzda na niektorých odrážadlách je, často býva dieťaťom nevyužitá.

Dostatočný rozsah sedlovej výšky

Aj keď odrážadlo dieťaťu pri skúšaní sedí, presvedčte sa, v akom rozsahu je možné nastavovať výšku sedla. Deti rastú ako z vody a môže sa stať, že sedlo za pár mesiacov po kúpe už nedokážete nastaviť na aktuálnu potrebnú výšku.

Kovové, drevené, alebo plastové odrážadlo?

Pri výrobe rámov odrážadiel sa používa ako kov, drevo, tak i plast. Drevené odráždla bývajú štýlové, plastové sú často ľahké (ale aj krehké). Výber je na vás. Vždy sa ale poriadne pozrite na kvalitu spracovania a na časti odrážadlá, ktoré majú vplyv na jazdné vlastnosti.

Riadidlá pre bezpečné ovládanie

Riadidlá odrážadla by nemali byť príliš ďaleko od sedla, ale ani príliš široko. Dieťaťu sa musia pohodlne držať, aby bolo schopné efektívne zatáčať. Vyskúšajte tiež, či sa s riadidlami hladko otáča, čo je dané kvalitou hlavového zloženia. Gripy riadidiel by mali mať vyvýšený lem na krajoch, aby sa dieťaťu ruky z riadidiel ľahko nezošmykli.

Publikované: 17. 08. 2019

Kategória: Deti a rodina

Autor: Tereza Havelková