Ako vybrať detský kočík?

Narodenie dieťatka do rodiny je jednou z najkrajších udalostí v živote. Aj preto si tak užívame nákupy všetkého vybavenia pre bábätko. Detský kočík je dôležitou pomôckou pre prvé mesiace, ktoré s dieťaťom strávime. Umožní nám venovať sa bez obmedzenia rôznym aktivitám aj zostať s dieťatkom mobilnými. Základnou výbavou je hlboký kočík. Ako si ho vybrať? Hlboké kočíky môžu byť ako výhradne jednoúčelové, ale aj ako kombinácia. Tá môže zahŕňa nadstavbu na kočík s vajíčkom (prvú detskú autosedačku), ktorá sa však dá pripevniť aj na kostru kočíku. Prestavať sa môže dať aj na športový kočík, teda na kočík bez krytej korby. Zatiaľ čo vajíčko využijeme do 6 mesiacov veku dieťaťa, na športový kočík z hlbokého presedláme obvykle vo chvíli, keď sa začne dieťatko samo sedieť.

Aké doplnky na hlbokom kočíku ešte oceníme?

Neprehliadnite ani ďalšie doplnky kočíku, ktoré sú praktické a nemusíme do nich investovať samostatne. Môže ísť prenosnú tašku na bábätko, ktorá je v prvých mesiacoch veľmi praktická. Určite oceníte detský kočík so spodným košom, sieťkou proti hmyzu, nepremokavou pláštenkou na hlbokú korbu aj s rukávnikom na rúčku kočíku. Dôležitou výbavou je tiež prebaľovacia taška, ktorá sa dá pripevniť taktiež na rúčku.

Každý kočík do iného terénu

Kočík si vyberajte aj podľa toho, v akom teréne sa s ním plánujete pohybovať. Na nespevnené cesty sú lepšie vyššie nafukovacie kolesá. Malé otočné kolesá sú zas vhodné na tvrdé upravené mestské povrchy. Ak s týmto kočíkom občas plánujete vyraziť na nespevnený terén, hľadajte aspoň ten, u ktorého sa dajú otočné kolesá zaaretovať.

Zapremýšľajte nad polohou korby

Korba kočíku je obvykle otočená smerom k nám. Máme s dieťatkom kontakt aj prehľad o tom, čo práve robí. Pokiaľ však plánujeme kočík používať dlhšie, aj vo vyššom veku dieťa, hodí sa, ak sa dá orientácia kočíka otočiť a dieťatku umožníme naopak perfektný výhľad do okolia.

Publikované: 23. 02. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Deti a rodina

Autor: Tereza Havelková