Viete, prečo sú handrové bábiky také obľúbené?

Handrové bábiky patria medzi najstaršie hračky vôbec. Deti sú nimi sprevádzané už viac ako 2 000 rokov a ich popularita neslabne. Dnes nájdete na trhu mnoho rôznych druhov bábik, no žiadne z nich nedokážu to, čo práve tie handrové.

V jednoduchosti je krása a inšpirácia

Mnoho starých hračiek nás oslovuje práve vďaka ich jednoduchosti. Handrové bábiky neoslovia detailnou tváričkou alebo domčekom. Ich strohý dizajn však ponúka veľký priestor pre inšpiráciu a využitie svojej predstavivosti. Deti môžu handrové bábiky uspávať, utišovať, voziť v kočíku alebo im usporiadať čajový večierok.

Handrové bábiky, zodpovednosť a komunikácia

Deti rady napodobňujú scenáre, ktoré vidia okolo seba. Preto sú čajové súpravy, kuchynky alebo náradia také populárne. Handrové bábiky umožňujú deťom prevziať úlohu opatrovateľa, rodiča, súrodenca alebo kamaráta, ktorý má bábiku na starosti. Z tejto hry sa rýchlo stane aktivita, ktorá buduje v deťoch pocit zodpovednosti a ktorá im umožňuje lepšie spracovať každodenné situácie. Aj keď deti nedokážu ešte rozprávať, hra s handrovými bábikami posilňuje ich komunikačné schopnosti. Okrem toho sa učia, ako sa správať v spoločnosti iných. Taktiež zlepšujú svoje motorické zručnosti, svoj zmysel pre empatiu alebo nezávislosť v rozhodovaní.

Látka a plasty - čo na to detské pršteky?

Okrem tzv. mäkkých zručností (angl. soft skills) si deti hrou s handrovými bábikami posilňujú aj svoje zmysly. Tieto bábky sú väčšinou vyrobené z prírodných a recyklovaných materiálov. Ich povrch nie je hladký ako je to u konvenčných plastových bábiky. Dotyk s látkou tak dráždi zmysli dieťaťa inak a vedie k posilneniu schopnosti rozlišovať rôzne povrchy. Hračky pre deti nemusia slúžiť len na ich zábavu. Charakter hračiek vo veľkej miere vplýva aj na vývoj dieťaťa. Handrové bábiky majú strohý dizajn, ktorý otvára brány predstavivosti. Látky, z ktorých sú vyrobené posilňujú hmatové schopnosti a hra ako taká vedie k lepším spoločenským zručnostiam.

Publikované: 01. 02. 2022

Kategória: Deti a rodina

Autor: Tereza Havelková