Kŕčové žily: Prečo vznikajú a ako ich liečiť?

Čo sa týka kŕčových žíl, tie trápia v súčasnosti veľké množstvo žien, ale aj mužov. Ide o civilizačné ochorenie, ktoré môže mať viacero podôb. V tomto článku sa dočítate, ako kŕčové žily (varixy) vznikajú a ako ich je možné liečiť. Dôvodov, prečo varixy vznikajú je skutočne veľa. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí dlhodobé státie alebo sedenie. To sa odzrkadľuje od povolania, ktoré vykonávate. Ďalším dôvodom môže byť fajčenie, pitie alkoholu, poprípade nadváha či tehotenstvo. Kŕčové žily vznikajú na povrchových žilách dolných končatín a mali by ste to začať riešiť hneď, ako niečo také na sebe spozorujete.

Liečba kŕčových žíl

Kŕčové žili neodídu vďaka tabletkám alebo miernej prevencii. Potrebná bude operácia. V súčasnosti je preferovaná sklerotizácia kŕčových žíl. Ide o neinvazívny zákrok, ktorý sa vykonáva pomocou ultrazvukovej techniky. Tento typ operácie má oproti klasickým chirurgickým zákrokom množstvo výhod. Ide totiž o ambulantný zákrok, je bezbolestný a trvá menej ako hodinu.

Dôležitá je aj prevencia

Ak ste na sebe dosiaľ kŕčové žily nespozorovali, máte šťastie. To však neznamená, že kŕčové žily vám nemôžu vzniknúť. Dôležitá je prevencia. Mali by ste sa počas dňa viac hýbať, a to najmä v prípade, že máte sedavú prácu. Ak ste v práci stále na nohách a neustále stojíte, skúste sa občas prejsť, poprípade si nájdite cviky na internete, ktoré sú proti vzniku kŕčových žíl.

Pite dostatočne vody

Počas dňa by ste mali vypiť aspoň dva litre čistej vody. Je to dôležité aj z hľadiska kŕčových žíl. Ak by ste totiž pili málo, zvyšujete si tým riziko vzniku varixov, teda rozšírených žíl. Pitný režim je však dôležitý aj z celkového zdravotného hľadiska. Čistú vodu môžete obmeniť za bylinkové alebo zelené čaje. To, aké množstvo by ste mali vypiť záleží od vašej výšky a hmotnosti.

Publikované: 02. 04. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková