Vykurovanie domácnosti: Aké zdroje tepla sú najvhodnejšie pre rodinný dom?

Otázka vykurovania domácnosti je jednou z tých najdôležitejších. Zvážiť musíte hneď niekoľko faktorov, medzi nimi aj samotnú cenu vykurovacieho materiálu, jeho výhrevnosť, dĺžku horenia, poprípade dopad na životné prostredie. Aké materiály alebo zdroje vykurovania teda väčšina domácností využíva?

Elektrické vykurovanie

Typ vykurovania, ktorý prevláda vo väčšine domácností. Vykurovanie je obľúbené najmä vďaka jeho jednoduchosti. Relatívne nízke sú aj samotné obstarávacie náklady. Ak ste sa aj vy rozhodli pre elektrinu, stačí vám prípojka elektrickej energie, elektrické topenie a jeho montáž. Výhodou elektrického vykurovania je jeho presná regulácia. Teplotu vieme regulovať v každej miestnosti osobitne. Aj samotný systém je do budúcna bez nutnosti údržby. Samozrejme, aj vykurovanie elektrinou má svoje nevýhody. V porovnaní s iným palivom alebo kurivom môže byť vykurovanie drahšie, a to najmä v prípadoch, ak je váš dom nezateplený, vlhký, zle vetraný alebo neoplýva systémom kvalitnej regulácie. Tiež nejde o ekologickú alternatívu, ktorá by šetrila životné prostredie.

Alternatívou sú drevené brikety

Mnoho domácností hľadá aj iné varianty, ktoré kombinuje s elektrickým vykurovaním. Jednou z možností je vykurovanie drevenými briketami. Brikety sú zhutnený materiál, ktorý pozostáva z pilín pochádzajúcich z drevospracujúceho priemyslu. Ide teda o odpad, ktorý by ináč nenašiel využitie. Tieto piliny sú lisované v stroji pod veľkým tlakom a vysokou teplotou do kuriva tvaru valca alebo kvádra. Pri výrobe brikiet nie sú využívané žiadne chemikálie ani lepidlá. Drevo totiž pri vysokej teplote vylučuje lignín – látku, ktorá lepidlo plne substituuje.

Aký zmysel ma vykurovanie briketami?

V prvom rade ušetríte. Pre porovnanie vás vykurovanie pri spotrebe 15 700 kWh ročne vyjde pri briketách približne 22 500 Kč, zatiaľ čo pri elektrine až 38 až 40 000 Kč. Navyše, brikety sú tiež radené medzi ekologické materiály, pretože do ovzdušia nevylučujú toľko emisií. Môžu sa pýšiť dlhodobým a pravidelným horením, nízkou vlhkosťou a vysokou výhrevnosťou. Pokiaľ teda premýšľate o materiáli, ktorý by ste mohli využiť na vykurovanie domácností, a radi by ste pri tom nejaké to euro ušetrili, kvalitnébukové brikety sú bez pochyby skvelou voľbou.

Publikované: 24. 07. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková