Kľučka nám musí padnúť do oka aj do ruky

Kovanie na dvere dokáže úplne zmeniť vzhľad dverí. Musí sa nám páčiť, štýlovo korešpondovať s interiérom, ale taktiež nám dobre padnúť do ruku. Kľučka v dlani nám proste musí byť príjemnou. Dverné kovanie si vyberáme rozetové alebo štítové. U rozetového je kľučka upevnená samostatne, bez spojenia s krytom na otvor pre kľúč. Štítové prepojuje obe časti štítom. Kľučky na interiérové dvere dokážu veľmi zásadne ovplyvňovať design dverí. Často premýšľame nad výmenou dverí. Nepáčia sa nám a máme pocit, že sa nehodia k nášmu zrekonštruovanému interiéru. Ale veľmi často stačí výmena kovania na dvere. Chyba nebýva ani tak v dverách, ako v kovaní. Dokonca mávame doma veľmi kvalitné dvere. Stačí im nový náter, niekedy nepotrebujú ani ten.

Kvalitné kovanie na dvere z e-shopu

Dodávateľom kovania na dvere je e-shop Klucka.sk. Firma ponúka moderné aj rustikálne kovanie. Jednoducho nájdete kľučky hodiace sa do moderných novostavieb bytov aj rodinných domov, do historickej mestskej zástavby aj na chalupy.

Podľa čoho si vyberať dverné kovanie?

Určite podľa dizajnu, použitého materiálu, kovu či povrchovej úpravy. Pozornosť venujte výberu štítku. Zvoliť si je možné klasický štít na kľúč ev. na vložku, ktoré bývajú najbežnejšími. Existujú však aj štíty bez otvoru na kľúč. Špeciálne sú WC štíty s integrovaným kľúčom. Nezabudnite si zmerať rozteč štítu kľučky. Tá vás však zaujíma iba u štítového kovania. Vyrába sa 72mm a 90mm. Potrebujte špeciálne kľučky? Tie sa používajú na plastové dvere, balkónové dvere či na celosklenené dvere. Iné dverné kovanie je nutné tiež na dvere posuvné. Pokiaľ si vyberáte kovanie na bezpečnostné dvere, musí byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere samotné. Inak platí nižšia použitá bezpečnostná trieda pre celý komplet.

Skúste moderné inteligentné kľučky

Tie dnes dokážu byť zamykané a odomykané napríklad pomocou bluetooth v mobilnom telefóne, alebo zadaním PIN kódu priamo na kľučke. Iné kľučky zas majú integrované otváranie pomocou otlačku prsta. Ide o špeciálne interiérové kľučky hodiace sa napríklad do kancelárií a rôznych prevádzok.

Publikované: 29. 08. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková