5 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť sa vo fotení

Aj vo fotení sa môžete zlepšiť takmer okamžite. Stačí dodržiavať niekoľko základných bodov a vaše fotky získajú na kvalite.

Už pri fotení myslite na výsledky

Pri fotení by ste mali premýšľať nad výsledným efektom už pri samotnom vytváraní fotografie. Samozrejme, môžete ju nakoniec upraviť, orezať, pridať do nej nejaké efekty. Orez fotky vás ale pripraví o vzácne pixely a výsledná fotka tak bude menšia a v nižšej kvalite.

Rovný horizont je na pohľad atraktívnejší

Ak používate zrkadlovku, snažte sa fotiť tak, aby bol horizont v jednej rovine. Fotky budú lepšie. Aj keď máte doma starší typ fotoaparátu, je možné že v sebe bude mať zabudovanú funkciu digitálnej vodováhy. Vaša zrkadlovka takúto funkciu nemá? Stačí sa poobzerať po vhodnom foto príslušenstve.

Pozor na pozadie

Pri fotení portrétu musíte myslieť aj na pozadie. To by malo byť nerušivé a neutrálne. Ak je predsa len výrazné, rozmažte ho pomocou nižšieho clonového čísla, ktoré pozadie za fotografovanou osobou prirodzene rozostrí. Všetko tak, aby vynikol fotený objekt.

Kompozícia fotografie a ako ju nepokaziť

Aj nudný obrázok môžete jednoducho premeniť na unikátnu fotografiu. Hoci je kompozícia sama o sebe zložitejšia, základy sú vcelku jednoduché. Držte sa pravidla tretín. Scenériu si rozdeľte na tretiny horizontálne aj vertikálne a objekt umiestnite do nejakého z priesečníkov.

Používajte vhodný objektív

Pokiaľ hľadáte spôsob, ako sa vo fotení vylepšiť, popremýšľajte o kúpe kvalitného portrétneho alebo širokouhlého objektívu na fotenie krajiny. Tieto by sa mali nachádzať vo výbave každého fotografa, ktorý to myslí aspoň trochu vážne. Pomôžu vám zachytiť obraz či objekt v správnej perspektíve, ohniskovej vzdialenosti aj kvalite. Pamätajte si, že fotenie je subjektívne, a hoci má nejaké základné pravidlá, vždy môžete experimentovať. Preto sa toho nebojte. Vezmite svoj fotoaparát na výlet a foťte. Najlepšie sa svoju „hračku“ aj tak naučíte ovládať až v praxi. Čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť uvidíte, keď si budete prechádzať fotografie.

Publikované: 30. 04. 2019

Kategória: Ostatní

Autor: Tereza Havelková