Ubytovanie aj chaty Martin – to je dovolenka, ktorú si užijete

Na dovolenku do Martina? Do mesta? Verte, že sa tu nudiť nebudete. A je jedno, či pobyt využijete ako strategickú polohu pre výlety do krásneho okolia, alebo si užijete to, čo ponúka samotné mesto. Päťdesiatpäť tisícové mestečko dokáže ponúknuť turistom viac než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ubytovanie Martin je možnosťou navštíviť významné slovenské múzeá, ale tiež si užiť výlety do Turčianskej kotliny i Malej a Veľkej Fatry.

Začnite parádnym adrenalínom

Martin ponúka nádherné výlety, unikátne prírodné scenérie, možnosť turistiky, cykloturistiky aj adrenalínových zážitkov. Láka vás to? Matinské hole vám umožnia užiť si nielen lyžovačku, ale aj zaistený adrenalínový chodník Ferrata Horskej záchrannej služby. Má dve obťažnosti, B a C, takže si užijú tí skúsenejší, aj tí menej. Rôznorodý terén ponad rokliny a cez skalné previsy vám umožnia zdolať rebríky, mostíky, stúpačky, kramle a dobre fixované oceľové laná. Nezabudnite však, že vydať sa sem musíte s ferratovou výstrojou. Ide o jednu z mála ferretových trás, ktorá je prístupná už deťom od 10 rokov. Deti musia byť istené lanom a v sprievode rodičov.

Kam v okolí Martina na turistiku?

Už len do 15 km od Martina nájdete tak veľké množstvo možností, že sem môžete prísť na celé leto. Ale krásna je tu aj jar a jaseň. A samozrejme i zima. Vydajte sa na Veľkú lúku, Veterné, na Katovu skalu či na Minčol. Nevynechajte Teplické serpentíny. Nádhernými miestami sú Kľačianska Magura, Polom, Hoblík, Suchý, Lysec, Starhrad, Biele skaly. Vydajte sa na rozhľadňu na vrchu Špicák, krásna je Gaderská dolina, Stratenec, Čipčie, Malý Kriváň aj Veľký Kriváň. Užijete si Chodník Janka Bojmíra, jaskyňu Mažarnú aj Asfaltové jazero. Navštívte tiež vodopád v Došnej či Znievsky hrad. Chaty Martin sú ideálne ubytovanie pre každého, kto si chce užiť krásy slovenskej prírody v okolí Martina.

Martin nebude nudiť ani milovníkov pamätihodností a múzeí

Čo ešte nevynechať v Martine? Určite Kostol sv. Marina, ktorý je gotickou stavbou z 13. storočia. Zaujímavý je aj evanjelický kostol z roku 1784. Za návštevu stojí kaštieľ v Záturčí. Do Martina sa oplatí vypraviť aj kvôli návšteve Národného cintorína, ktorý je kultúrnou pamiatkou z 18. storočia a kde sú pochované významné osobnosti slovenského kultúrneho aj politického života. Z múzeí navštívte etnografické múzeum, ale aj múzeum slovenského maliara Martina Benku. A nakoniec to najlepšie, čo nemôžete vynechať – skanzen Múzeum slovenskej dediny na 15,5 hektároch.

Publikované: 20. 03. 2022

Kategória: Cestovanie

Autor: Tereza Havelková