Ako vybrať vysokozdvižný vozík, s ktorým bude práca vykonaná vždy efektívne?

Máte na starosti prevádzku veľkého skladu, v ktorom na vykonávanie potrebných prác nemá ani väčší počet ľudí dostatočnú silu a energiu? V tom prípade si musíte zaobstarať kvalitný vysokozdvižný vozík, s ktorým bude práca vykonávaná efektívnejšie a bez akýchkoľvek obmedzený ľudského faktora.

Nebude to ale také jednoduché, pretože vysokozdvižné vozíky sú dostupné v rôznych aplikáciách. Rovnako výber správneho vysokozdvižného vozíka pre vašu konkrétnu prácu závisí od niekoľkých dôležitých faktorov, na ktoré sa teraz spoločne pozrieme, aby sme vám hľadanie konkrétneho modelu aspoň trocha uľahčili.

Všímajte si dôležité limity veľkosti a zaťaženia vysokozdvižného vozíka

Vysokozdvižný vozík s kapacitou pod vašimi požiadavkami môže poškodiť vaše podnikanie a negatívne ovplyvniť váš konečný výsledok. Ani príliš výkonný vysokozdvižný vozík ale nie je ideálnym riešením. Aby ste si preto vybrali správne, zvážte pri hľadaní konkrétneho vozíka nasledujúce dôležité faktory:

• Aká je priemerná hmotnosť nákladu, s ktorým bude vozík najčastejšie pracovať?

• Aká je maximálna nosnosť vozíka?

• Šírka nákladu.

• Špecifikácia nákladu.

Typy bremien by sa mali zvážiť, pretože početné prídavné zariadenia, ako sú predĺženia vysokozdvižného vozíka, pevné žeriavové ramená, svorky a bočné posúvače, môžu zvýšiť produktivitu a efektivitu operátora.

Aj pri práci na VZV je dôležité pohodlie

Každá efektívne vykonávaná práca (aj s pomocou strojov) je závislá od komfortu, ktorý vám dané zariadenie poskytuje. V prípade VZV sa o takéto pohodlie starajú nielen kvalitné sedačky do vozíkov, ale aj pneumatiky.

Aj pneumatiky pre vysokozdvižné vozíky ale prichádzajú v rôznych variantoch. Vo všeobecnosti poznáme a používajú sa najčastejšie dva typy pneumatík pre vysokozdvižné vozíky: pevné a pneumatické. Na rozdiel od pneumatík plnených vzduchom pevné pneumatiky nepraskajú.

Sú odolné, pevné a vhodné na vnútorné alebo ľahké vonkajšie použitie. Pneumatika má hlboký profil a je vyrobená z gumy odolnej voči oderu. Tento typ pneumatík pre vysokozdvižné vozíky je navyše vhodný na drsné a nerovné povrchy.

Okrem bielych pneumatík, ktoré nezanechávajú stopy, existujú aj tlmiace pneumatiky – každá má svoje vlastné využitie a schopnosti.

Rozhodne dôležitá je aj zdvíhacia oblasť vysokozdvižného vozíka, pohon stroja a typ prostredia, v ktorom sa bude najčastejšie používať. Množstvo takýchto informácií môže výber správneho zariadenia poriadne skomplikovať, preto, ak si neviete dať rady, pomoc hľadajte na CEMAT.SK.

Publikované: 31. 05. 2023

Kategória: Kariéra a financie

Autor: Tereza Havelková