Foťte profesionálne: 4 rady, ktoré vám pomôžu uplatniť sa ako fotograf

Základy fotenia už zvládate, a teraz je čas poobzerať sa po okolí a pokúsiť sa preraziť. Prečítajte si niekoľko rád, ktoré vám pomôžu rozbehnúť kariéru profesionálneho fotografa.

Začnite prieskumom

Skúmajte miestny trh. Kto je vašou konkurenciou? A koľko si fotograf s vašimi skúsenosťami účtuje? Každá informácia je dobrá a pomôže vám na ceste za vysnívanou kariérou. Ak je vo vašom okolí veľa svadobných fotografov, rozumnejšie bude hľadať uplatnenie v inej sfére, napríklad ako portrétny fotograf. Pokiaľ potrebujete doplniť svoje vzdelanie, nebojte sa prihlásiť na kurz fotenia. Zdrojom inšpirácie a vzdelávania môžu byť aj fotografické časopisy. Spoznať konkurenciu je dobré aj kvôli budovaniu siete odborníkov, profesionálnych fotografov.

Akú techniku potrebuje profesionálny fotograf?

Začnite fotiť so zrkadlovkou, ktorej funkcie ste si už osvojili. V prípade potreby si môžete dokúpiť ďalší objektívexterný blesk, statív či iné foto príslušenstvo. Ak si nie ste istý, aké foto príslušenstvo budete potrebovať, nebojte sa opýtať odborníkov, ktorí nielen fotia, ale tiež vzdelávajú. Určite vám radi pomôžu pri rozhodovaní.

Vytvorte si online portfólio, ktoré budete zdieľať s klientom

Prvá vec, ktorá bude vašich zákazníkov zaujímať, sú vaše najlepšie fotografie. Preto je dôležité vytvoriť prezentáciu, ideálne webovú stránku, na ktorú môžete potenciálnych klientov nasmerovať. Stránka musí obsahovať galériu s fotografiami aj podstránku s vašimi kontaktnými údajmi.

Foťte aj keď nemáte klientov

Čím viac budete fotiť, tým lepšie. Každý nový projekt, aj ten neplatený, vám pomôže rásť. Nebojte sa svoje fotografie zdieľať na sociálnych sieťach. Ideálne je vytvoriť projekt a prisľúbiť si, že každý deň na sociálnej sieti zverejníte jednu zo svojich fotografií. Nielenže pôjde o skvelý propagačný krok, ale postupne si tak zlepšíte aj svoje fotografické schopnosti.

Publikované: 28. 06. 2019

Kategória: Kariéra a financie

Autor: Tereza Havelková