Dovolenka v Krkonošiach? Skvelý nápad!

Veľmi ťažko u nás budete hľadať človeka, ktorý aspoň raz v živote nenavštívil Krkonoše. Tie nie sú len horami najvyššími, ale aj najnavštevovanejšími. A čudujete sa?

Tajomné hory rozprestierajúce sa na severovýchode Čiech si rozhodne zaslúžia označenie unikátne. Viete napríklad, že sa tu týči hneď pätnásť z dvadsiatich najvyšších českých vrcholkov? Na čele s vôbec najvyššou horou Sněžkou?

Unikátna flóra a fauna

Krkonoše sú však unikátne aj svojím vekom. Na tejto planéte sú úctyhodných 600 miliónov rokov. Niektoré zdroje uvádzajú, že sú staršie ako Himaláje, Alpy aj Kaukaz. Ďalšia unikátnosť Krkonôš spočíva v tamojšej flóre i faune. Stretávajú sa tu vzácne severské i alpské druhy rastlín a živočíchov. To už je veľa dôvodov, prečo dovolenka v Krkonošiach bude patriť medzi tie, na ktoré sa nezabúda.

Kde sa ubytovať?

Krkonoše sú plné hotelov všetkých cenových kategórií. Cenovo dostupných chát aj luxusných apartmánov. Alebo by ste radi bývali v súkromí? Na prenájom sa tu ponúkajú aj veľmi luxusne zariadené chalupy. Tradičné zrubové s bazénmi a vírivkami. S romantickými názvami, ako sú Roubalka, Šípková, Ledáreň, Brusírna či Mlyn.

Roubalka, Šípková, alebo Ledáreň

Na pokojnom mieste pri rieke s výhľadom do korún stromov ako pri Krakonoši stojí čarovná chalupa Roubalka. Pri potoku na svahu Čiernej hory stojí nemenej romantická drevenica Šípková vybavená replikami starodávneho nábytku, kachľovou pecou so sporákom a spaním za pecou. Saunu a reštaurovaný krkonošský nábytok nájdete v chalupe Ledáreň. Saunovanie si užijete aj v Brusírni. Rovnako ako výhľad do korún stromov. Táto chalupa je totiž namiesto malých okienok typických pre zrubové stavby vybavená oknami väčšími.

Vyrazte na výlet!

Je nám ale jasné, že celý pobyt nestrávite v interiéri chalupy. Určite budete chcieť podniknúť aj nejaké výlety. V tomto zmysle sa v Krkonošiach rozhodne nebudete nudiť. Vyraziť budete môcť na Snežku, do údolia Obří důl, k Pančavskému či Mumlavskému vodopádu, do Krkonošského múzea či do Jilemnického múzea. Nuda v Krkonošiach skrátka rozhodne nehrozí.

Publikované: 20. 05. 2022

Kategória: Cestovanie

Autor: Tereza Havelková