Počuli ste už o zelených strechách?

Ekologická cesta je tá správna cesta, a vy sa ňou môžete vybrať kedykoľvek. Ak napríklad práve staviate doma, a uvažujete o tom, aká by bola pre vás vhodná strecha, mali by sa dozvedieť niečo viac o zelených strechách. Zelené strechy sú cestou, ktorá môže navrátiť zeleň práve na miesto, odkiaľ ja výstavba domu odstránila. Nemusí sa nutne jednať o rodinný dom, zelenú strechu je možné mať aj na bytovke či akejkoľvek inej budove. Aké sú ich výhody a prečo sú prospešné pre životné prostredie aj pre ich okolie?

Aké sú výhody zelenej strechy?

Základné poznatky z biológie nám hovoria o tom, že samotná zeleň produkuje kyslík procesmi fotosyntézy. Predstavte si, aké množstvo kyslíku by sa dalo vyprodukovať, ak by bola celá vaša strecha pokrytá zelenými rastlinami. Práve to je jedným z dôvodov, prečo treba chrániť prírodu a najmä samotnú zeleň a lesy. Ďalšou výhodou je, že strecha sa pod zelenou pokrývkou neprehrieva. Ak využívate priestory priamo pod strechou, určite viete, že na plechových strechách sa slnko ohreje a udržiava nadmerné teplo, ktoré je cítiť aj vo vnútri podkrovných priestorov. Zelené strechy regulujú vlhkosť a prach a ich skvelou výhodou je, že predstavujú priestor na zachytenie dažďovej vody. Pri obyčajných strechách a ich sklonoch steká dažďová voda cez odpadové kanály až do zeme. Zelená strecha vodu zachytí a zeleň tak bude mať neustále potrebné živiny.

Akú zelenú strechu si môžete vybrať?

Spoločnosť Bauer vám ponúka rôzne vegetačné strechy, rozlíšiť ich môžete podľa toho, či sú extenzívne alebo intenzívne. Je len na vás, či si zvolíte nízky porast alebo vysoké, zatrávnené plochy s rôznymi drevinami a pestrými farbami. O kvety sa treba starať a svoje okolie treba zútulňovať. Jedným zo spôsobov ako na to, je práve zelená strecha aj na vašom príbytku.

Publikované: 23. 02. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková