3 tipy na to ako správne používať záclony a závesy

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že vkus musí korešpondovať s praktickosťou? Ak áno v tomto prípade robíte dobre. Ak nie, radi by sme vám poukázali na pár vecí, ktoré ste si pri zariaďovaní možno hneď nevšimli, ale časom by určite vyplávali na povrch a nemuseli pôsobiť vábne.

1. Praktické zavesenie

Pri rozmiestnení záclon treba brať ohľad na to, kam ich chcete vešať a či je to dobrý nápad. Do veľmi frekventovaných miest, ako sú napr. balkónové dvere neodporúčame vešať krátke záclony, ale skôr dve dlhé, aby ste ich mohli v prípade potreby pekne odstrieť. Len si to predstavte ako musíte niekde vo výške 2 m sa naťahovať za krátkou záclonou, aby ste ju odtiahli a mohli tak otvoriť okno či dvere. Záclony sa najčastejšie zavesia na garniže skrz kovové očká alebo pomocou závesných štipcov. Pokojne môžete siahnuť po modernejšom osadení, a to do koľajničky, ktorú si osadíte do takej výšky, akej potrebujete. Zvyčajne sa garniže, koľajničky montujú asi 15 cm od výšky okna. Ak máte rohové okná, záclony by sa mali dať vedieť odsúvať do oboch strán. To isté platí aj o závesoch. V bytovom textile zadajte minimálne dvojnásobnú šírku okna, aby sa záclony či závesy pekne nariasili s dĺžkou 1 cm nad parapet a 2 až 3 cm od zeme. Taktiež prirátajte 20 až 30 cm navyše vhodných na lem a obrubu.

2. Vhodnosť materiálu do konkrétnej izby

Do obývačky sa hodia prakticky závesy z akéhokoľvek materiálu. Vo väčších miestnostiach obývačky sa bude dariť závesom zo zamatu, plyšu, polyesteru či tylu. Do spálne voľte skôr vzdušné a chladné odtiene závesov či záclon. V detskej izbe sa nebojte experimentovať s vhodne vybranými vzormi a materiálmi. Do pracovne voľte radšej jednoduché a nie priveľmi ťažké materiály. Taktiež si dajte pozor na výber vzorov pre závesy, aby ste nimi dosiahli požadovaný efekt a nerozbili celkovú kompozíciu. Do kuchyne pokojne voľte aj bavlnené či syntetické materiály, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Tmavšie materiály viac pohlcujú svetlo než tie svetlé.

3. Optické klamy

Interiér s malými oknami si vyžaduje ľahký materiál, väčší rozmer, jemný vzor, ktorý ich opticky zväčší. S úzkymi oknami si poradíte tak, že do nich aplikujete závesnú tyč o čosi širšiu, cca 30 cm, aby ste v tých vyčnievajúcich miestach mohli záves či záclony lepšie nariasiť a vytvoriť tak dojem širšieho okna. Pre široké okná tento model nepoužívajte. Nízke okná opticky predĺžite pomocou zvislých vzorov a vyššieho umiestnenia závesnej tyče.

Jednoduché pravidlo, ktoré sa uplatňuje pri výbere farieb a motívov znie: tmavé odtiene a veľké vzory priestor zmenšia a svetlé a menšie/jemnejšie vzory zas naopak, opticky zväčšia a presvetlia. Taktiež veľkú úlohu zohráva aj štruktúra tkaniny. Čím je ťažšia, tým svetlo rýchlejšie pohltia a naopak hladšie až kĺzavé ho budú pekne odrážať do miestnosti. Hľadajte príbuzné vzorové, farebné, materiálové skupiny a dosiahnete perfektný súlad.

Publikované: 28. 12. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková