Helicobacter pylori: Ako ho zlikvidovať bez liekov?
Nákaza tráviaceho traktu baktériou helicobacter pylori je v súčasnosti prítomná už takmer u 50% populácie. Náhle a prudké bolesti žalúdka, pálenie záhy, hnačka, či naopak zápcha môžu prerásť aj do závažnejších problémov. Liečba antibiotikami je však zdĺhavá a pre ľudský organizmus náročná. Dá sa s infekciou bojovať aj bez liekov?
Čo je helicobacter pylori
Helikobakter je baktéria, ktorá je dobre adaptovaná na kyslé prostredie žalúdka a dokáže v ňom prežiť. Táto špirálovitá baktéria bola popísaná už v roku 1874 a potvrdená v roku 1906 u pacienta s rakovinou žalúdka. V roku 2005 bola udelená Nobelova cena za prácu, pri ktorej sa podarilo helikobaktera presne identifikovať pri zisťovaní príčin gastritíd a peptických vredov.
Momentálne je táto infekcia druhou najrozšírenejšou infekciou na svete, hneď po zubnom kaze. Na Slovensku je momentálne prevalencia helikobaktera 35%, pričom väčšina infikovaných momentálne nevykazuje žiadne príznaky infekcie.
Zdravý žalúdok nákazu nedovolí
Najlepšou ochranou pred helikobakterom stále zostáva prevencia. Náchylnosť na infekciu helikobakterom sa zvyšuje u tých, ktorí nemajú zdravé prostredie v žalúdku. Zlá životospráva, nepravidelné stravovanie, či stres, ťažké a nevhodné jedlá vytvárajú v tráviacom trakte nerovnováhu, ktorá je živnou pôdou pre osídlenie helikobakterom. Zdravý žalúdok si pritom zachováva svoju imunitu a dobré baktérie, ktoré sú nápomocné pri trávení nedovolia helikobakterom uchytiť sa v sliznici žalúdka.
Ako môžu pomôcť probiotiká
Podporiť zdravé prostredie v žalúdku môžete aj pomocou probiotík. Hoci sú v súčasnosti asi najznámejšie kvôli ich používaniu po antibiotickej liečbe, tieto látky dokážu priaznivo pôsobiť na stav črevnej mikroflóry nepretržite. Probiotiká sa najčastejšie nachádzajú vo fermentovaných potravinách. Okrem zdravej mikroflóry podľa výskumov dokážu probiotiká pomôcť aj pri liečbe helikobaktera. Probiotické kultúry priamo zastavujú rast a množenie baktérii helicobacter pylori a taktiež spevňujú steny žalúdka, čím zabraňujú uchyteniu helikobaktera na žalúdočnej sliznici.
Liečba helikobaktera
Čo však robiť pri infekcii helikobakterom? Je veľmi dôležité neodkladať liečbu a začať infekciu riešiť hneď. V ranných štádiách infekcie totiž nie sú ešte jej následky tak devastačné. Často sa totiž príde na infekciu neskoro, pri gastritíde alebo až pri ťažkostiach so žalúdočnými vredmi. Na mieste je preto otázka, ako zlikvidovať helikobaktera, pokiaľ sme už infikovaní?
Klasická liečba
Konvenčná liečba spočíva v liečbe nákazy až troj-štvorkombináciou antibiotík. Liečba trvá približne 7-10 dní a je potrebné ju neprerušovať aj keď príznaky ustúpia. Helikobakter si dokáže vybudovať na niektoré druhy antibiotík rezistenciu a preto môže byť klasická liečba nedostatočná. Mnoho ľudí preto siaha po prírodnej liečbe, ktorú podporia zmenou stravovania.
Zmena životosprávy
Ak sa vo vašom žalúdku vyskytne helikobakter, strava je prvé, čo by ste mali upraviť. Zaraďte do jedálnička viac zeleniny, zdravých tukov a taktiež aj veľa vlákniny. Odporúča jesť čo najviac potravín, obsahujúcich vlákninu, ako je celozrnné pečivo, ovsené a pšeničné vločky, či strukoviny. Zo zeleniny siahnite po stopkovej zelenine, napríklad po stopkovom zelere či špargli, kvôli kyseline listovej. Kvetnatá zelenina ako napríklad brokolica, obsahuje prospešnú látku sulforapham, ktorá chráni sliznicu žalúdka. Listová zelenina, napríklad špenát, kel alebo rukola obsahujú zas vitamíny A, C, železo a vápnik. Práve pri infekcii helikobakterom je potrebné dopĺňať železo, nakoľko často dochádza k chudokrvnosti.
Prírodná liečba
Prírodné antibiotiká sa vyskytujú aj v prírode. Napríklad zelený čaj obsahuje látku katechín, ktorá spomaľuje množenie helikobaktera. Kurkuma zase obsahuje kurkumín, ktorý pomáha potlačiť zápalové procesy v žalúdku.
Výhodou prírodnej liečby je, že je šetrná k tráviacemu traktu, čo sa o klasickej liečbe antibiotikami povedať nedá. Prírodná liečba helikobaktera naopak podporuje zdravé prostredie v žalúdku a tým pomáha bojovať proti infekcii a zápalovým procesom.
Aj masticha pomôže
K šetrnej liečbe, ktorá podporuje zdravie žalúdka, môžeme zaradiť aj kúru chioskou mastichou. Masticha, čiže živica z kôry stromu Pistacius lentiscus je dôležitým prvkom v boji proti helicobacter pylori. Liečivé účinky mastichy boli dokázané vo viacerých vedeckých štúdiách. Masticha je šetrná k sliznici žalúdka a lieči viaceré z následkov infekcie, ako napríklad žalúdočné vredy, či vredy dvanástnika. Výživové doplnky s chioskou mastichou je potrebné brať dlhší čas, ideálne aspoň dva mesiace, no váš zdravý žalúdok sa vám za to odmení.
Publikované: 17. 12. 2021
Kategória: Zdravie