Truhlicové mrazničky: Pre koho sú ideálnym riešením?

Ak je vaším koníčkom záhrada, pestovanie, alebo chovanie hospodárskych zvierat isto vám padne vhod mraznička s veľkým úžitkovým priestorom. Vybrať si tú najvhodnejšiu môže byť niekedy problém - treba brať do úvahy objem, rozmery, spotrebu elektrickej energie, výkon a množstvo ďalších parametrov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu skladovaných potravín a aj životnosť mrazničky.

Rozdiel medzi chladničkou a mrazničkou

Chladnička by nemala byť nikdy plná. Vzduch v nej má cirkulovať – len tak zaručíte správne uskladnenie potravín. Čím viac potravín je v chladničke tým je spotreba energie väčšia a chladenie potravín menej postačujúce. V mrazničke to platí úplne naopak. Čím viac potravín je v mrazničke tým lepšie. Poloprázdna mraznička spotrebuje viac energie než plná. Myslite na to pri výbere spotrebiča. Pokiaľ bude mraznička väčšinu času poloprázdna investujte financie radšej do menšej.

Nie je mraznička ako mraznička

Odporúčaný objem mrazničky pre jednu osobu je cca 50 litrov, pri rozmeroch mrazničky musíte brať do úvahy aj priestor na otváranie dverí a okrem spotreby si treba všimnúť aj klimatickú triedu, Ak hľadáte mrazničku, ktorá má najväčší úložný priestor a nízku spotrebu vyberajte si z truhlicových (pultových) mrazničiek. Pokojne do nich uložíte aj objemnejšie suroviny. Ak máte početnejšiu rodinu, alebo žijete na vidieku tieto mrazničky budú pre vás najvhodnejšie. Pokiaľ uvažujete nad týmto typom mrazničiek nemala by vašej pozornosti uniknúť mraznička Liebherr GTP 4656. Veľký objem, nízka spotreba, rýchle zmrazovanie potravín sú len časťou výhod tejto mrazničky. Pri truhlicových mrazničkách vám odpadá problém s priestorom. Tento typ sa otvára dohora, takže jeho nároky na miesto nie sú tak veľké. Oproti skriňovým mrazničkám pri otvorení z truhlicovej mrazničky neuniká studený vzduch takže si požadovanú teplotu udrží dlhšie aj keď ju necháte dlhšie otvorenú.

Prehľadnosť

Chaosu sa v truhlicových mrazničkách obávať nemusíte. Bežnou súčasťou každej takejto mrazničky sú košíky, do ktorých môžete potraviny uložiť a udržať si tak prehľad a poriadok.

Klimatická trieda

Tento údaj si rozhodne všímajte pri kúpe mrazničky. Ide vlastne o odporúčanie kde mrazničku uložiť. Všetci vieme, že najnevhodnejšie miesto pre mrazničku (ale aj chladničku) je vo vykurovaných izbách, pri radiátore, alebo na mieste kde svieti slnko. Čím je okolité prostredie teplejšie tým viac energie minie mraznička na svoju prevádzku. Vyberajte mrazničku s najnižšou klimatickou triedou. Čím je trieda vyššia tým väčšia je spotreba energie spotrebiča. Pre každú klimatickú triedu je vhodné iné rozmedzie okolitej teploty. Nesprávnym výberom klimatickej triedy znížite životnosť mrazničky a zvýšite jej spotrebu. Subnormálna trieda – SN – 10 – 32 °C Normálna trieda – N – 16 – 32 °C Subtropická trieda – ST – 18 – 38 °C Tropická trieda – T – 18 – 43 °C Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek mrazničku venujte pozornosť parametrom, funkciám a výbave aby ste svoju voľbu neskôr neoľutovali.

Publikované: 18. 07. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková