Ako zabezpečiť, aby vás inflácia nepriviedla na mizinu?

Inflácia, alebo ak strata hodnoty peňazí, je pomerne závažný problém. Adresujte ho skôr, než o svoje úspory prídete. Zlato vám s tým výrazne pomôže.
Strácať peniaze bez toho, aby ste sami niečo robili? To je nočná mora, ktorá straší tisíce Čechov. Väčšina si to síce neuvedomuje, ale o svoje peniaze napriek tomu prichádza. Môže za to inflácie. Ako sa jej brániť a ako ochrániť hodnotu vašich úspor?

Zlatom proti všetkým prekážkam

Poďme si to povedať na rovinu. Brániť sa infláciu nedá. To, koľko si toho za rovnaký obnos kúpite budúci rok, totiž rozhoduje celý rad faktorov. A na tie jednotlivec v podstate nemá vplyv. Zoberme si ako príklad tento rok, kedy nielen českú ekonomiku tvrdo zasiahol koronovirus. Aj kvôli nemu sa miera inflácie tento rok vyšplhala na viac ako tri percentá. A nie je vylúčené, že bude šplhať ďalej. Aby ste teda o peniaze zbytočne neprišli, budete musieť prekabátiť systém.
Našťastie to nie je nič zložitého. Stačí vybrať tú správnu investíciu a pozerať sa, ako vaše bohatstvo rastie. A v dnešnej dobe nie je stabilnejšie komodity než zlata. Z grafov sami môžete vyčítať, že jeho hodnota z roka na rok rastie. A tento rok nie je výnimkou. V lete sa jeho hodnota dokonca vyšplhala nad dvetisíc dolárov, čo ho vyšvihlo medzi najobchodovanejšie a najžiadanejšie drahé kovy.

Istota pôvodu i rýdzosti

Najlepšie na tom všetkom ale je fakt, že u zlata je rast dlhodobý. Takže zatiaľ čo u akcií sa u každého rastu musíte obávať strmého pádu, u zlata nič také nehrozí. Preto sa nemusíte báť zaobstarať fyzické zlato, ktoré vám bude robiť radosť aj v bežnom živote. Dobrou alternatívou sú aj zlaté mince, u nich ale záleží predovšetkým na zberateľské hodnote. Istotu dlhodobého rastu vám tak poskytnú iba zlaté tehličky.
Zlaté tehličky slovenského pôvodu ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Na trhu sa ale pohybuje niekoľko etablovaných predajcov. Jedným z nich je aj eshop www.slovenske-mince.sk so sídlom na Dunajskej ulici 68. Investičné zlato z produkcie švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. odoberajú priamo od rakúskej centrálnej banky, takže budete mať istotu pôvodu aj rýdzosti.

Publikované: 19. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Kariéra a financie

Autor: Tereza Havelková