Jesenná turistika ako liek na atopiu?

Atopický ekzém je pomerne nepríjemné ochorenie kože. Na jeho stav má vplyv mnoho faktorov, okrem iných aj počasie, prudké výkyvy teplôt (prechod zo zimy do tepla a naopak) či stres. Bojujete s atopickým ekzémom a nedarí sa vám zmierniť jeho prejavy? Vyskúšajte prechádzky v prírode, ideálne na jeseň. Príchod jesene vítajú nielen mnohí turisti, ale aj pacienti s atopickou pokožkou. Toto ročné obdobie sa totiž vyznačuje stabilný, skôr chladnejším, nie však studeným počasím, pri ktorom nehrozia búrky z tepla ani žiadne prudké výkyvy. Spolu s krásne sfarbenou prírodou panujú práve na jeseň dokonalé podmienky na turistiku.

Pozitívne vplyvy turistiky

Turistika a pobyt v prírode mimoriadne pozitívne vplýva na celkovú pohodu organizmu. Výhodou tejto aktivity je jej dostupnosť – v rôznych formách sa jej dá venovať v každom veku a zdravotnom stave. Chôdza (najmä tá do kopca a po nerovnom teréne, prípadne s turistickými paličkami) posilňuje svalstvo nôh, ale aj brušných a chrbtových svalov. Nie nadarmo sa turistike venujú aj profesionálni športovci v rôznych fázach svojej prípravy. O účinkoch chôdze ako aeróbnej aktivity na spaľovanie tukových vrstiev sa nebudeme veľmi zaoberať. Spomenieme však to, ako môže turistika prispieť k liečbe atopického ekzému.

Turistika a atopia

Jednou z menej známych, no o to viac prospešných vlastností turistiky je jej schopnosť odbúrať stres. Možno aj vy poznáte ten pocit, keď sa po návrate z túry vraciate s „prázdnou a vyčistenou hlavou“, samozrejme v tom najlepšom zmysle slova. Jesenná turistika sa navyše spája s ústupom peľovej sezóny a faktom, že práve toto prechodné obdobie je ideálne na budovanie imunity. To všetko sú momenty, ktoré pozitívne vplývajú na prejavy atopickej dermatitídy.

Ako sa pripraviť na turistiku?

Máte chuť naplánovať si pekný výlet v lone jesennej prírody? Potom určite nezabudnite na kvalitnú obuv a oblečenie. Ak sa chcete vyhnúť podráždeniu pokožky vplyvom nadmerného potenia, voľte vzdušné a voľnejšie oblečenie. Vyhýbajte sa čistej syntetike, ktorá by sa mohla lepiť na pokožku. Namiesto jednej teplej a hrubej vrstvy si na seba oblečte radšej viac tenších a ľahších odevov. Nepodceňujte ani silu jesenného slnka a pred odchodom na túru sa natrite opaľovacím krémom. Chráňte si tiež pery (balzamom) a oči (slnečné okuliare). Nezabudnite ani na svoje nohy, po celý čas uzatvorené v topánkach, a po túre si ich dôkladne vyumývajte – najmä chodidlá a priestor medzi prstami, ktorý je háklivý na podráždenie a vznik plesní. Predpoveď naznačuje peknú jeseň? Tak neváhajte a vybehnite von! Pri vetraní hlavy možno celkom zabudnete na to, čo je atopia.

Publikované: 03. 03. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková