Tieto fakty o lesoch ste možno vôbec doposiaľ nepoznali

Naše životné prostredie patrí medzi najviac významné aspekty života na planéte Zem. Príroda ukrýva množstvo prenádherných miest, dychberúcich faktov, a v neposlednom rade je pre nás nesmierne dôležitá. Prírodu miluje azda každý, kto objavil jej kúzlo a vyhľadáva príležitosti na trávenie času v jej objatí. Lesy tvoria neoddeliteľnú súčasť životného prostredia našej planéty a prírody.

Vedeli ste, že stromy predstavujú takzvané prírodné vodovody?

Vďaka lesom je voda vždy v životnom prostredí dodávaná na miesta, kde je to najviac potrebné. Lesy majú totiž schopnosť redistribúcie 95-tich percent vody, ktorá je opätovne vďaka lesom absorbovaná na miesta, kde je najviac voda potrebná a nevyhnutná pre rovnováhu v prírode. Schopnosťou zadržiavania vody v pôde zabraňujú lesy vzniku erózii, pričom vodu neskôr v správnom a potrebnom momenty opäť uvoľňujú späť do kolobehu atmosféry a napomáhajú tak k vytvoreniu chladivého efektu.

Lesy každoročne oslavujú svoj sviatok

Vedeli ste, že každoročne pripadá na 21.marca výnimočný deň, a to Medzinárodný deň lesov? Celý svet si i prostredníctvom tohto výročia pripomína, aké sú lesy pre život na našej planéte dôležité a aká je ich ochrana nesmierne dôležitá.

Drevné palivo začína byť čoraz populárnejšou formou vykurovania

Už je to takmer 900 miliónov ľudí (najmä obyvateľov rozvojových krajín), ktorí sa spolupodieľajú na produkcií drevného paliva vhodného na vykurovanie domácnosti. Vedeli ste, že štatisticky až jeden z troch ľudí z celkového počtu obyvateľov našej planéty využíva drevné palivo na varenie jedál, čím podstatne energia z drevených materiálov prispieva k potravinovej bezpečnosti a výžive? Drevné palivo tvorí až 40 percent globálnych dodávok energie súčasnosti pochádzajúcich z obnoviteľných zdrojov. Medzi využívanie bioenergie možno zaradiť i vykurovanie drevenými briketami, peletami a1 či ekohráškom. Pre život na Zemi prinášajú lesy množstvo benefitov a plnia celú radu významných funkcií, bez ktorých by nebola zabezpečená v prírode rovnováha. Obľubujete prechádzky, počas ktorých sa vydáte objavovať do lesa atmosféru prírody?

Publikované: 29. 06. 2021

Kategória: Cestovanie

Autor: Tereza Havelková