Viete, od kedy by ste mali dopĺňať do tela kolagén a prečo?

Možno neviete, že je kolagén základná stavebná bielkovina, ktorá nie je rozpustná vo vode. Spája bunky tkanív, kostí a šliach. Nájdeme ju nielen v chrupavkách kĺbov, kde o ňom často počujeme v spojitosti s bolesťami kĺbov, ale taktiež tvorí asi 75 % našej pokožky. Dalo by sa povedať, že je kolagén lepiacou hmotou tela živých organizmov, pretože naše telo drží pohromade vďaka jedinečnej štruktúre skladajúcej sa z troch proteínových reťazcov stočených do špirály.

Kedy by ste mali začať dopĺňať kolagén?

Kolagén potrebujeme nielen kvôli funkčnosti pohybového aparátu, ale aj na to, aby naša pokožka vyzerala zdravo, sviežo, bez vrások a známok starnutia. Či chceme alebo nie, do asi 25 rokov veku naše telo produkuje veľké množstvo kolagénu, ale neskôr dochádza k veľmi výraznému poklesu, a to aj z roka na rok. Po dovŕšení 45 rokov tvorba kolagénu takmer ustane, preto je vhodné dopĺňať ho do tela externe. Pomôžete tak nielen pohybovému aparátu a pleti, ale aj nechtom alebo vlasom.

Správajte sa tak, aby ste kolagén nestrácali

Vek neovplyvníme, ale svojím správaním môžeme ovplyvniť to, ako sa nám darí s kolagénom hospodáriť. K strate kolagénu prispieva nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu, chýbajúca fyzická aktivita, nedostatok vitamínu A, C, E, železa a vápnika, ale aj minimum pobytu na čerstvom vzduchu, nízka miera regenerácie po fyzickom cvičení a cvičení vedúcemu k zraneniu. Vo veľkej miere prispieva aj stres. Správne vybraný kolagén pomáha aj pri rednutí kostí a pre dobrú funkciu nervového a imunitného systému.

Vyberte si kvalitný kolagén

Kolagén vyberajte podľa toho, koľko je obsiahnutých látok v produkte, ktoré veľmi pomáhajú jeho vstrebateľnosti, hlavne vitamínu C. Zaujímajte sa aj pôvod prípravku. Zárukou kvality je certifikovaná spoločnosť vo farmaceutickom priemysle, ktorá produkt ponúka. Nezabudnite sa zaujímať aj o stráviteľnosť kolagénu. Optimálnu mieru vstrebateľnosti a správnu dennú dávku kolagénu ponúka napr. Hydrolyzovaný kolagén – Cartlis od spoločnosti Aptissen S.A. Má skvelé hodnotenie u nás aj vo svete, a aj vy s ním budete zaručene spokojní.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková