Ako dať do poriadku vaše obľúbené šperky

Napriek tomu, že sú z odolných kovov, nie sú odolné voči náročnému životnému štýlu, ktorý mnohí z nás praktizujú. To však neznamená, že prsteň, do ktorého ste investovali alebo dostali darom, musí byť po rokoch na odpis a ležať v šperkovnici. Stačí sa o šperky dobre starať, premyslieť si ich použitie pri konkrétnej činnosti a občas ich vyčistiť. My vám povieme, ako?

Vyskúšajte jemný čistiaci prostriedok

Tak, ako dá do poriadku naše riady, dokáže rovnako dobre z určitých kovov odstrániť nečistoty. Samozrejme, novú zlatú retiazku čistiť hneď po niekoľkých týždňoch nosenia nemusíte, niekedy stačí šperky len vyleštiť suchou handričkou. Ak je nános špiny väčší, stačí vo vlažnej jarovej vode nechať prsteň pár minút namočený, potom jemne prebehnúť kefkou na zuby, ktorú už samozrejme nepoužívate, vysušiť a vyleštiť. Veľmi dobre pomáha aj citrónová šťava a jedlá sóda.

Pozor na správne nosenie a uskladnenie

Aby boli vaše obľúbené zlaté náušnice neustále krásne lesklé, mali by ste tiež zvážiť, kedy a pri akých činnostiach ich nosíte. Popremýšľajte nad tým najmä pred návštevou kaderníctva, kde vám na hlavu nanášajú nielen šampón, ale aj farbu a iné silné látky, ktoré by mohli šperk a najmä v nich vsadené kamene poškodiť. Rovnako by ste mali dávať pozor na uskladnenie šperkov. Ideálna je na tento účel určená šperkovnica, pretože niektoré šperky môžu na vzduchu a pri nenosení oxidovať, najmä tie strieborné. Pozor aj na krémy a iné kozmetické prípravky, ktoré prichádzajú do kontaktu so šperkom. Ak ich budete adekvátne chrániť ich krása a lesk sa len tak rýchlo nestratia a budú vám robiť radosť dlhé roky.

Publikované: 27. 02. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Tereza Havelková