Ako prekonať strach z riadenia? Tipy, ktoré vám v tom pomôžu

Mnoho ľudí má strach z riadenia, bez k tomu mali pádny dôvod. Ak má niekto strach sadnúť za volant, napríklad kvôli nehode, dá sa to pochopiť. Strach z jazdy je väčšinou, ako všetko, len vo vašej hlave a strach sa musí skrátka prekonať. Poradíme vám, ako postupovať v začiatkoch jazdy v aute. Tipy nám poskytli redaktori magazínu Forlis.eu.

Jazdite v kľudnom prevádzke

Ak sa bojíte riadenie automobilu, nevrhajte sa ihneď do náročnej prevádzky. Veľa áut okolo vás by vám na istote rozhodne nepridala. Môžete samozrejme naraziť na vodičov, ktorí nie sú toľko chápaví a vaše začiatočnícke pokusy by vám nemuseli odpustiť. Trénujte preto na menej frekventovaných cestách alebo cez víkend.

Strach z ostatných áut

Úzkosť z riadenia môže prameniť z nedostatočných vodičských skúseností a z obavy z reakcie ostatných vodičov. Nedaj bože, keď na ne niekto zatrúbi alebo keď im auto na križovatke "zdochne." Niekto zase má svoje osvedčené trasy a na tie cudzie si netrúfne.

Nízke sebahodnotenie

Aby sa človek prestal báť jazdiť aj v cudzom prostredí, musí mať zautomatizované zručnosti ovládať vozidlo, sledovania prevádzky, dobré porozumenie správanie druhých a schopnosť predvídať situácie. Zlepšenie týchto schopností ide ruka v ruke s praxou, avšak ani prax a zručnosti nemusí znížiť pocit osobnej neistoty. A práve takéto neprimerané nízke sebahodnotenie býva zdrojom úzkosti, ktoré bránia sa pri jazde uvoľniť.

Ako prekonať strach zo soferovania?

Nejazdite sami

Vezmite si so sebou nejakú blízku a hlavne trpezlivou osobu, aby ste sa cítili bezpečne. Priateľ, kamarát alebo manžel vás môžu upokojiť, keď sa niečo na cestách pokazí.

Vyskúšajte pomoc odborníka

Ak viete, že je váš strach zakorenený veľmi hlboko, skúste navštíviť odborníka. Budete prekvapení, ako vám rozhovor s človekom, ktorý sa do vášho strachu a vaše problémy dokáže vcítiť, môže pomôcť. Nebojte sa toho. Ľudí, ako ste vy, je veľa a je štatisticky dokázané, že odborná pomoc skutočne dokáže strach z riadenia odbúrať.

Nevyvíjajte na seba tlak

Ak máte strach riadiť, rozhodne sami sebe nepomôžete tým, že sa do toho budete nútiť. Prekonať obavy nejde cez noc, preto na seba netlačte. Choďte na to pomaly a postupne. Jeden deň skúste vyjsť len na krátku trasu, aj keby ste mali len obísť ulici. Ďalší deň môžete kúsok pridať a obísť pokojne dva bloky. Postupne si pridávajte a ak budete vedieť, že to zvládnete, tak ste na dobrej ceste.

Publikované: 28. 02. 2021

Kategória: Ostatní

Autor: Tereza Havelková