Ako sa zbaviť lupín?

Zbaviť sa lupín môže byť jednoduchšie, ako by ste si mysleli. So správnym šampónom a správnym režimom starostlivosti o vlasy  sa s nepríjemnými vločkami na hlave môžete rozlúčiť. V prvom rade si musíte vybrať správny šampón proti lupinám vhodný pre vašu pokožku hlavy.

Čo spôsobuje lupiny?

Lupiny môžu byť výsledkom suchej pokožky hlavy alebo stavu kože nazývaného seboroická dermatitída. Môžu byť tiež spôsobené ekzémom, psoriázou alebo veľmi často nadmerným rastom kvasinkovej huby nazývanej malassezia. Liečivá proti lupinám v drogérii môžu zahŕňať šampóny obsahujúce látky, ktoré sa zameriavajú na ničenie húb a baktérii. Šampóny proti lupinám sú klasifikované podľa látok, ktoré obsahujú: Šampóny s obsahom zinku Pyrithione - obsahujú pyritión zinku a antibakteriálne a protiplesňové látky. Šampóny na báze dechtu - uhoľný decht spomaľuje odumieranie kožných buniek na pokožke hlavy a ich odlupovanie. Ak máte vlasy svetlej farby, tento šampón môže spôsobiť zmenu farby. Môže tiež zvýšiť citlivosť pokožky na slnečné svetlo. Šampóny na báze sulfidu selénu - obsahujú antimykotikum. Tieto výrobky používajte podľa pokynov a je potrebné ich dobre opláchnuť, pretože môžu zafarbiť vlasy a pokožku hlavy. Ketokonazol šampóny - táto látka je určená na ničenie húb spôsobujúce lupiny, ktoré žijú na pokožke hlavy. Medzi príčiny lupín patria:
  • seboroická dermatitída
  • suchá koža
  • iné kožné stavy, ako je ekzém alebo psoriáza
  • strava
  • prerastanie kvasinkovej huby zvanej malassezia.
Existuje veľa voľne predajných lokálnych liekov a špeciálnych šampónov, ktoré liečia lupiny. Ľudia si však môžu tiež pomôcť odstrániť lupiny doma pomocou prírodných prostriedkov. Účinný v boji proti lupinám je kokosový a tea tree olej. Na trhu nájdete rôzne šampóny proti lupinám, ale nie sú rovnaké. Aby ste sa zbavili lupín, šampón musí obsahovať účinnú látku, ktorá sa osvedčila. Prečítajte si zloženie šampónu. Pyritión zinku je najskúsenejšia, testovaná a najdôveryhodnejšia účinná látka proti lupinám. Sulfid selénu patrí medzi antimykotiká, ktoré sa používajú na liečenie svrbenia, odlupovania, šupinatenia suchej pokožky. Túto zložku obsahuje šampón Vichy Dercos. Jeho ďalšou účinnou zložkou je Cohesyl, ktorý pomáha k prirodzenej obnove vlasovej pokožky.

Šampón proti lupinám používajte pravidelne

Toto je kľúčový krok. Zatiaľ čo vás jedno použitie môže zbaviť viditeľných vločiek, aby ste udržali lupiny na uzde, musíte použiť šampón proti lupinám pri každom umývaní vlasov.

Publikované: 22. 04. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková