6 spôsobov ako rozoznať kvalitné esenciálne oleje

Používate esenciálne oleje? Alebo by ste s tým chceli začať? V každom prípade je dôležité, aby ste vedeli rozoznať ich kvalitu. V tomto článku vám ukážeme ako na to.

Či už ste fanúšik inhalovania éterických olejeov a doTERRA aroma lampa je váš verný spoločník alebo uprednostňujete ich lokálnu aplikáciu, v každom prípade je voľba najkvalitnejších olejov ten najlepší nápad. Nehovoriac o tom, ak vám aroma difúzer vláčik doTerra pravidelne pomáha pri aromaterapii vašich detí. DoTerra oleje pre deti sú zárukou tej najlepšej kvality. Ako sa však (nielen) o ich kvalite môžete uistiť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch

Zoznam faktorov, ktoré najvýraznejšie vplývajú na kvalitu esenciálneho oleja

Nie je olej ako olej. Rovnako ako má na kvalitu vína vplyv viacero faktorov, veľmi podobne to funguje aj s esenciálnymi olejmi. Sú to predovšetkým tieto:

  • botanický pôvod esenciálneho oleja
  • použitá časť rastliny
  • podnebie, v ktorom bola rastlina vypestovaná
  • techniky pestovania a zberu
  • čas zberu
  • spôsob výroby oleja
  • spôsob a dĺžka skladovania po výrobe

Ak sa pri výrobe oleja niektorý z týchto bodov nezohľadní, je viac ako pravdepodobné, že sa jeho kvalita výrazne zníži.

Nástroje, ktoré vám pomôžu zhodnotiť kvalitu oleja

1. GC/MS analýza k dispozícii

Plynová chromatografia (GC) a hmotnostná spektrometria (MS) sú techniky, ktoré oddeľujú zložky esenciálneho oleja podľa rozdielov v molekulárnom objeme a určujú prítomnosť a relatívne množstvo chemických zložiek v esenciálnom oleji.

Nemusíte GC/MS analýze rozumieť, stačí vám zistiť, či má vami kupovaný olej túto analýzu k dispozícii. Totiž tento samotný fakt do veľkej miery svedčí o tom, že výrobca nemá, čo skrývať a olej je čistý a nefalšovaný. Dôležité však je skontrolovať si číslo šarže z analýzy s číslom na fľaštičke oleja, ktorý si kupujete.

2. Tmavé jantárové fľaše

Každý spoľahlivý výrobca éterických olejov musí vedieť, že pre správne uchovávanie éterického oleja sú jantárové fľaše nevyhnutnosťou. Je to kvôli tomu, že chránia pred svetlom, ktoré by mohlo spôsobiť nežiaduce chemické zmeny (oxidáciu zložiek) v esenciálnom oleji. Rovnako na ne môže pôsobiť aj teplo, preto je ideálne skladovať ich v chladničke.

3. Dôverujte svojmu nosu

Profesionálni aromaterapeuti bývajú dokonca vyškolení v testovaní podľa zmyslov. Skutočne nám čuch, chuť, hmat ale aj zrak o kvalite esenciálnych olejov môžu prezradiť veľmi veľa. Predovšetkým je to spôsob, ktorý pomáha identifikovať falošné látky. Stojí za to si tieto zručnosti vybudovať.

4. Skontrolujte latinský názov

Dve rôzne rastliny môžu mať veľmi podobný bežný názov a preto si ich môžete ľahko spliesť. Vždy je dôležité skontrolovať si latinský názov, vďaka ktorému rastlinu presne identifikujete.

Nestane sa vám tak napríklad to, že si namiesto levanduly, ktorá by vás krásne zrelaxovala, vyberiete levandulu, ktorá vám naopak dodá energiu a dokáže vás udržať v strehu a pohotovosti. V latinčine ich rozpoznáte pod rôznymi názvami a to: Lavandula angustifolia a Lavandula intermedia

5. Poznajte svojho dodávateľa

Ak sa vám podarí nadviazať priame spojenie s vašim dodávateľom a dokonca vidieť priamo do výrobného procesu, je to zaručený spôsob, vďaka ktorému získate neotrasiteľnú dôveru ku kvalite ním vyrábaných olejov.

6. Na cene záleží

Ak sa vám do ruky dostane podozrivo lacný olej, je viac ako isté, že je nejakým spôsobom sfalšovaný. Najčastejšie bude zriedený v základnom oleji alebo jeho olej nepochádza zo správnej časti rastliny.

Naopak to však neplatí. Vyššia cena nie je automatickou zárukou kvality. Všetky oleje by sa mali dôkladne skontrolovať bez ohľadu na cenu

Publikované: 02. 02. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Havelková