Vyskúšali ste už macramé? Teraz je najlepší čas

Technika macramé v posledných rokoch znovu ožíva. Množstvo návodov na internete láka vyskúšať tento spôsob tvorenia, ktorým si môžete vyrobiť zaujímavé kúsky na skrášlenie domova. Čo sa pod týmto názvom skrýva a čo všetko budete potrebovať, ak sa rozhodnete s macramé začať aj vy?

Originálne dekorácie aj šperky

Obľúbené macramé, nazývané aj drhanie, je technika, pri ktorej sa pracuje s priadzou bez použitia ihlíc. Bude preto vyhovovať i tým, ktorých odrádza háčkovanie či pletenie. Využíva viazanie nití, pričom sa aplikujú rôzne uzly a poskytuje priam nekonečné množstvo kombinácií, ktorými môžete vytvárať vzory. Veľkosť výrobku a jeho konečné umiestnenie záleží len na vás. Vyrobiť môžete drobné ozdôbky aj rozmerné dekorácie, ktoré zavesíte na stenu. S macramé sa dajú vyrobiť vešiaky na kvetináče, dekoračné závesy, dekorácie na stenu, rôzne okrasné a módne doplnky a dokonca aj šperky. Výrobky nemusia byť len z priadze, dajú sa pekne dozdobiť pomocou drevených, plastových alebo sklenených prvkov.

Pohľad do histórie

Macramé patrí k tradičným metódam, ktoré sa využívali v arabských zemiach. Začiatok sa datuje až do 500 rokov pred n. l. Najstaršia zmienka o tejto technike sa objavila na asýrskom reliéfe. Do Európy ju priniesli Španieli v 13. storočí.

Čo budete potrebovať

Ak vás táto technika zaujala, na začiatok nebudete potrebovať veľa. Postačia vám kvalitné špagáty, k nim môžete pridať rôzne koráliky. Špagáty vyberajte z druhov, ktoré sú pre macramé určené. To vám zaručí, že sa vám s nimi bude dobre pracovať. Výber bude závisieť aj od konkrétnej dekorácie, napríklad na držiak na kvetináč budete potrebovať pevnejší a hrubší špagát. Keďže sa na výrobkoch vytvorených touto technikou využívajú ozdobné strapce, špagáty na macramé sa dajú tiež rozčesať.

Publikované: 14. 12. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Tereza Havelková