Plánujete rekonštrukciu podláh? Nezabudnite pri výbere na tieto zásady

Prechádzate po nej nespočetnekrát denne. Vaša podlaha nemá len úžitkovú funkciu, ale môže zlepšiť alebo zhoršiť krásu vášho domova. Vyzerá už opotrebované alebo zastarane? Možno začínate uvažovať o renovácii podlahy. Ak áno, tento podrobný sprievodca vás môže nasmerovať tým správnym smerom.

Skĺbte kvalitu s estetickou príťažlivosťou

Podlahové krytiny sú jedným zo základných povrchov, ktoré treba zvážiť pri navrhovaní dispozície miestnosti. Musíte myslieť na praktickosť, odolnosť vami zvoleného materiálu a estetickú stránku povrchu.

Vo väčšine miestností podlaha podlieha veľkému opotrebovaniu, keď po nej chodíme, presúvame nábytok, púšťame predmety na jej povrch a podobne. Najlepšie je zvoliť materiál podlahy, ktorý je pevný a nebude príliš rýchlo vykazovať známky opotrebovania. Stále obľúbené sú parkety, ktoré prinášajú do miestnosti sofistikovaný vzhľad. Keďže kusy dreva sú usporiadané tak, aby vytvárali vzor, ​​môžete si vybrať taký, ktorý sa vám bude páčiť a zjednotí vašu izbu.

Rozdeľte si domov na zóny

Pred výberom zvážte, na čo budete jednotlivé miestnosti využívať. Napríklad veľa majiteľov domov uprednostňuje v spálňach koberce. Táto voľba eliminuje nepríjemný chladný pocit pri položení nôh z teplej postele na studenú podlahu alebo dlaždice. Má vaša rodina chlpatých 4-nohých členov? Ak áno, tento faktor by mal tiež ovplyvniť výber vašej podlahy. Pravdepodobne nie je múdre vybrať si biely huňatý koberec, ak máte psa, ktorý sa zdržiava vo vnútri a zároveň má výbeh vonku a nič mu nebráni v tom, aby sa šantil v blate.

Trvanlivosť

Pokiaľ nie je priestor, kam sa chystáte podlahu inštalovať, málo frekventovaný, mali by ste zvoliť materiál, ktorý odolá každodennému opotrebovaniu bez nutnosti výmeny za pár mesiacov. Preto musí byť podlaha pevná a to ovplyvní ako výber materiálu, tak aj technika inštalácie. Drevené podlahy sú odolné a trvanlivé a prinášajú so sebou kvalitu. V obchodoch však nájdete aj kvalitné laminátové podlahy, ktoré majú nižšiu cenu. Nezabudnite ani na detaily ako sú soklové lišty.

Stanovte si rozpočet podlahy

Vaša podlaha je dlhodobá investícia, takže v tomto prípade nemá šetrenie príliš veľký význam. Iné faktory, najmä materiály, ktoré si vyberiete a množstvo štvorcových plôch, ktoré musíte pokryť, tiež ovplyvňujú náklady. Nedovoľte však, aby ste sa uspokojili s lacnou, no menej žiaducou možnosťou. Pamätajte, že vaša podlaha je investícia, s ktorou budete žiť roky. Navyše, veľkú časť z toho, čo do nej investujete, sa vám vráti v prípade predaja nehnuteľnosti.

Publikované: 20. 05. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková