Správna voľba záhradného nábytku vám prinesie viac relaxu

Láka vás príchod prvých teplejších dní tráviť viac času na záhrade, no nemáte k tomu ideálne podmienky ani doplnky? V tom prípade je čas na zmenu. Správne zvolený záhradný nábytok vám poskytne potrebný komfort aj pohodlie.

Tak sa poďme spoločne zoznámiť s kritériami, na základe ktorých sa vyberá.

1. Dôležitá je veľkosť

Pred kúpou si dôkladne premerajte miestnosť alebo priestor, kde bude nový záhradný nábytok umiestnený. Ak si vyberáte nový kus nábytku na balkón, myslite na voľný priestor a malý konferenčný stolík. V tomto prípade niektoré z najobľúbenejších súprav obsahujú 2 stoličky a malý stolík.

Ako dôležitý parameter je priestranná sedačka. Ak hľadáte kus záhradného nábytku na sedenie pre veľkú rodinu alebo viacerých priateľov, váš nový kus nábytku by mal poskytnúť minimálne 6 miest na sedenie. Ideálnym variantom je priestranný stôl, na ktorom máte dostatok miesta pre všetkých hostí.

2. Správne umiestnenie

Záhradný nábytok odporúčame umiestniť na pevný a rovný povrch. Bezpečnosť a stabilita sú predsa na prvom mieste. Ak máte pergolu, je to jasná voľba. Pergolu môžete doplniť o markízu alebo slnečník. Táto kombinácia vám počas teplých dní poskytne príjemný tieň.

Vhodnou alternatívou je priestor pod stromom. Strom poslúži ako prirodzená zástena, ktorá vám na oddych v modernom relaxačnom kresle poskytne tie najlepšie podmienky. Aj dáždnik vytvára príjemnú atmosféru.

Ak existuje príležitosť, umiestnite nábytok čo najďalej od ulice. To vám zaručí pokoj a pohodu na záhrade.

3. Ideálna farba a štýl

Pri relaxe v záhrade je dôležitá aj krása. Štýl záhradného nábytku by preto mal byť v súlade s celkovým dojmom z prostredia. Iný nábytok vyberáte na farmu a iný na terasu novostavby. Všetko závisí od vašich potrieb. Funkčnosť by však mala zostať na prvom mieste.

Voľte prírodné alebo pastelové farby, ktorým môžete dodať výrazné prvky v podobe vankúšov či deky.

4. Najlepší materiál

Ratan je nepochybne jedným z trendov tohto roka. Či už prírodný alebo umelý - ratanový nábytok sa vyznačuje odolnosťou proti vlhkosti, pružnosťou a priedušnosťou. Nábytok z umelého ratanu môžete počas dažďa nechať na terase. Ratan je nenáročný na údržbu a oceníte aj jeho nízku hmotnosť. Veľmi dobre sa kombinuje s masívnym drevom alebo kovom.

Drevený nábytok je krásny a pevný, no vyžaduje si pravidelnú údržbu v podobe mierneho brúsenia a ochranného náteru. Ponuka nábytku z masívu je veľmi široká. Nábytok však odporúčame doplniť mäkkými vankúšmi.

Výhodou plastového záhradného nábytku sú nižšie obstarávacie náklady a nízka hmotnosť. Plast je nenáročný na údržbu. Malou nevýhodou je vyblednutie farieb na priamom slnku.

Kov je pre niekoho chladný a neosobný. Kovový nábytok ale vydrží aj počas nepriaznivého počasia. Medzi výhody kovu patrí dlhá životnosť, ľahká údržba a odolnosť. Kovový nábytok navyše môžete kombinovať s drevom.

Tak si vyberte to, čo vám a priestoru záhrady vyhovuje najviac.

Publikované: 30. 05. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková