Starostlivosť o kožené kabelky: Užitočné tipy a triky, ako na to

Každá kabelka vo vašom repertoári potrebuje občasnú starostlivosť, obzvlášť tie kvalitné kožené kúsky, ktoré s hrdosťou nosíte. Vďaka správnemu zaobchádzaniu vám poslúžia desiatky rokov. Naučte sa, ako by mala vyzerať ich bežná údržba, čistenie a ako ich skladovať.

Bežná starostlivosť

Dodržaním týchto základných pravidiel sa dokážete vyhnúť nadmernému opotrebovaniu a životnosť vašej obľúbenej koženej čiernej alebo hnedej kabelky predĺžite o niekoľko rokov.

Kabelku príliš nepreplňte – koža je organický materiál, ktorý sa môže natiahnuť a kabelka tak natrvalo stratí svoj tvar.

Pozor na vlhkosť a vodu – vyhnite sa jej noseniu v daždivých dňoch, pretože vlhkosť môže kabelku poškodiť (koža stratí svoju pružnú štruktúru).

Používajte prípravky na kožu – kabelkám, ktoré nosíte často, doprajte extra starostlivosť. Je užitočné na ne nanášať špeciálny krém alebo vosk, ktorý funguje ako ochranná vrstva pred povrchovými škrabancami a vodou.

Pri nárokoch na starostlivosť záleží aj od konkrétneho typu kože. Napríkad vegánska koža (eko koža) sa vyznačuje ľahšou údržbou a vyššou vodeodolnosťou. Tento typ kože nájdete aj v rozmanitejších farebných variáciách, napr. zelené kabelky.

Čistenie

Škvrny odstraňujte okamžite – škvrny majú podľa ich pôvodu rôzne chemické zloženie a vyžadujú odlišné spôsoby odstránenia. Na mastnoty napr. zaberá kukuričný škrob alebo drvená krieda.

Spôsob čistenia – prípravok nanášajte na povrch krúživým pohybom, chvíľu nechajte pôsobiť a potom ho zotrite vlhkou handričkou. Zabránite tak upchávaniu pórov.

Nepoužívajte veľa vody – kožené tašky čistite mäkkou, len jemne navlhčenou handričkou.

Špeciálne čistiace prostriedky – nikdy nepoužívajte čistidlá s obsahom alkoholu a minerálnymi olejmi. Siahnite radšej po špeciálnych prípravkoch určených na kožu.

Skladovanie

Koža musí dýchať – neodkladajte kabelku do plastových krabíc ani tašiek. Použite radšej jemné látkové vrecká alebo hodvábny papier, do ktorej kabelku zabalíte.

Nevešajte ju – nevešajte kabelku za rúčky, pretože môže dôjsť k jej deformácii.

Vypchávanie – aby si kožená taška držala svoj tvar, vypchajte ju jemným papierom (nie novinovým!) alebo bublinkovou fóliou.

Mimo priameho svetla – koža môže na slnku vyblednúť, preto kabelku uskladnite mimo dosah slnečného žiarenia.

Doprajte vašej kabelke luxusnú starostlivosť a odvďačí sa vám skutočne dlhou životnosťou.

Zdroj obrázku: marymash / Shutterstock.com

Publikované: 14. 02. 2022

Kategória: Móda a krása

Autor: Tereza Havelková