Ako uspať deti v pokoji a pohode

Chcete byť správnu mamičkou, ktorú deti počúvajú a sú vychované? Súvisí s tým aj to, že sa naučíte niekoľko techník, ako uspať malé deti. Pre začínajúcich mamičky je to mnohokrát nočná mora. Keď ale zvládnete niekoľko postupov, pôjde to ako po masle. A čo si myslí odborný poradca?

Uložte ho, keď je unavené

Nechceme tým povedať, že by mali vaše deti ponocovať, ale dávať je spať zbytočne skoro, keď na nich ešte únava nie je vidieť, je celkom zbytočné. Nedržte sa nutne len ručičiek na hodinách, ale skôr svojej intuície. Veľakrát stačí 30 minút počkať a sama uvidíte, že dieťa vykazuje známky únavy. A to je správny postup, ako uspať deti. Jednoducho ich uložte a uvidíte, že sami budú radi, že môžu spať.

Prítomnosť je dôležitá

Hlavne u mladších detí je nutné, aby ste im bola stále na blízku. Akonáhle je uložíte, stačí u nich sedieť a v najlepšom prípade je tiež môžete hladkať. Vďaka tomu budú mať istotu bezpečia, rovnako ako dôjde k tomu, že jemným dotykom je pomaly ale isto utlmíte, vďaka čomu budú už len kúsok od stavu, kedy spokojne zaspia. Materská láska je v tomto smere najlepším možným pomocníkom.

Nebuďte otrokom svojho dieťaťa

Kým v mladšom veku je prítomnosť dôležitá, pokiaľ ide o vek starší, je veľakrát nutné zachovať sa opačne. Chvíľu s vašou dcérou alebo synom byť môžete, ale potom odíďte. Možno budete počuť, ako sa bude zlostiť. Je chyba sa vrátiť, keďže tento kolobeh sa môže opakovať napríklad aj hodinu. Keď dieťa necháte, po pár minútach to vzdá, ľahne si a zaspí. Neveríte? Raz sa skúste premôcť a tento postup vyskúšajte. Uvidíte sama, že to funguje.

Majte pevný denný režim

Pár desiatok minút v podobe rôznych výkyvov rozhodne nie je problém. Inak ale svojmu dieťaťu zaistite pravidelný denný režim. Na neho si navykne aj jeho organizmus, ktorý tak bude sám vedieť, kedy nastáva doba spanie. Osvedčená a jednoduchá metóda, ako uspať deti.

Publikované: 10. 10. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Deti a rodina

Autor: Tereza Havelková