Vedeli ste, že bolesť bruška u detí môže mať viacero dôvodov?

Keď začne dieťatko bolieť bruško je to jasný znak toho, že niečo nie je v poriadku. Bolesti bruška môžu mať banálne príčiny, ale rovnako môže ísť aj o začínajúcu chorobu alebo intoleranciu laktózy. Najmä pri dojčatách alebo malých deťoch je skutočné ťažké spoznať, čo bolesť zapríčiňuje a tak je vhodné navštíviť lekára.

Chronická alebo akútna bolesť

Príčiny bolesti bruška sa dajú rozoznať aj podľa toho, či ide o bolesť akútnu alebo chronickú. Akútnu bolesť môže spôsobiť aj viróza, úraz alebo pokazené jedlo. Dlhodobé problémy môžu byť znakom alergií alebo ťažkostí s trávením. Častým problémom je dojčenská kolika, ktorú spôsobuje nadmerná plynatosť, alebo prehltnutie väčšieho množstva vzduchu čím sa tráviaci trakt nafukuje. Kým dieťa dojčíte nemusíte sa báť, že by sa prekŕmilo. Prechodom na umelú výživu sa ale môže stať, že vypije príliš veľa mlieka a kolika je na svete. Keď sa dieťa sťažuje na bolesť brucha alebo dojča prenikavo plače pričom krčí a vystiera končatiny netreba to podceňovať.

Môže ísť o intoleranciu

Intolerancia laktózy alebo celiakia sú dnes úplne bežné diagnózy, ktoré sa nevyhýbajú ani najmenším deťom. Intolerancia na laktózu sa dá našťastie v celku rýchlo diagnostikovať. Intolerancia vzniká vtedy, keď telo nemá dosť enzýmu, ktorý štiepi mliečny cukor. Tento problém môže byť buď vrodený alebo sa objaví po chorobe liečenej antibiotikami. Pri prechode na tuhú stravu sa zasa môže objaviť celiakia, teda intolerancia gluténu. Pri celiakií sa okrem bolesti brucha objavuje aj nechuť do jedla, hnačky, zvracanie či nadúvanie. Bolesť brucha môže mať samozrejme podstatne viac príčin, ktoré môžu byť úplne bežné aj tiež naozaj závažné. Tento problém by ste nemali nikdy podceňovať, najmä ak bolesti trvajú dlhšie alebo sa často opakujú.

Publikované: 28. 07. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Deti a rodina

Autor: Tereza Havelková