Kedy je načase vymeniť podlahovú krytinu?

Presťahovali ste sa do novej nehnuteľnosti a nie ste si istí, či by ste mali vymeniť koberce alebo podlahové krytiny? Tu je niekoľko nápovedí, ktoré vám pomôžu určiť, kedy je čas vymeniť podlahu za novú.

Výmena koberca

Koberce strácajú v priebehu svojho života farbu a je to úplne normálne. Isté faktory starnutie koberca urýchľujú. Farbu z koberca môže vyťahať slnko. Z hľadiska čistoty je nutné škvrny z koberca vždy odstrániť okamžite a pomocou kvalitného prípravku. Koberec by ste mali vymeniť za nový, ak je tenký, otrhaný a rozstrapkaný v rohoch.

Škvrny na podlahe

Ani najdrahšia podlaha nie je odolná voči škvrnám. Aj anti-škvrnové vlastnosti, ktorými niektoré podlahové krytiny oplývajú, môžu časom stratiť na sile. Existuje mnoho rôznych trikov, ktoré môžete použiť na odstránenie škvŕn. Na trhu nájdete rôzne čistiace prostriedky, ktoré slúžia na rozličné materiály podlahových krytín. V prípade, že je škvŕn na podlahovej krytine priveľa, či už ide o linoleummeraný koberec alebo vinylovú podlahu, mali by ste nainštalovať novú.

Vaša vinylová podlaha vybledla

Vinyl je bežne používaný v kuchyniach a kúpeľniach, práve pre svoju pevnosť a odolnosť. Medzi jeho najlepšie vlastnosti patrí nízka náročnosť údržby a odolnosť voči poškriabaniu. Časom sa však opotrebuje aj tá najodolnejšia podlaha. Príliš veľa slnka vedie k strate farebnosti.

Máte pleseň

Pleseň predstavuje skutočné nebezpečenstvo v domácnostiach a môže spôsobiť vážne alergické reakcie vrátane podráždenia kože, astmatických záchvatov, očných problémov a sennej nádchy. Koberce sú jedným z najviac rizikových typov podláh pre rast plesní. Plesne sa totiž ľahko viažu na kobercové vlákna, ak v byte či dome prevláda vlhkosť. Ako pleseň nájdete? Väčšinou ide o čierne alebo tmavo zelené oblasti. Jej indikátorom môžu byť aj podivné pachy.

Publikované: 25. 05. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková