Zariaďte si domov v škandinávskom štýle

Premýšľate nad vhodným zariadením domácnosti? Dnes je možností skutočne hneď niekoľko. Medzi obľúbené a pomerne populárne sa radí škandinávsky štýl, nazývaný tiež severský. Ide o štýl, ktorý v sebe snúbi eleganciu a modernosť. Aké prvky tento uznávaný štýl obsahuje a čo by ste o ňom mali vedieť?

Všetko je o svetle

Ľudia zo severu milujú svetlo pravdepodobne viac ako zvyšok Európy. Asi za to môže skutočnosť, že ho majú tak málo. No a preto si ho chcú vychutnať dosýta. Môžete to spozorovať aj na zariadení interiéru, pre ktorý sú typické veľké francúzske okná bez tienenia, ktoré prepúšťajú dovnútra čo najviac svetla, ako to je možné. Na oknách neuvidíte ani záclony alebo závesy, ktoré mnohokrát interiér zútulňujú, no v severskom poňatí strácajú zmysel.

Z materiálov prevláda drevo

Čisté línie, nenútená elegancia a blízkosť k prírode, to všetko a ešte viac ponúka drevo. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ho Škandinávci preferujú. Nachádza sa v mnohých interiéroch v svetlých, no taktiež tmavších odtieňoch. Skvelou voľbou je okrem dreveného nábytku a dekorácia taktiež drevená podlaha. V prípade, že drevená podlaha je nad vaše finančné možnosti, môžete siahnuť po podlahových krytinách, ktoré drevo imitujú. Konkrétne máme na mysli vinylové podlahy, ktoré sú dnes dostupné v rôznych dekoroch a laminátové podlahy. Laminát je lacnejšou a nemenej obľúbenou voľbou ako vinyl vďaka širokej škále imitácií drevených podláh.

Koberce

No a samozrejme, zabúdať by ste nemali pri zariaďovaní ani na koberce. Škandinávsky štýl dovoľuje najmä kusové koberce. Ideálnou voľbou sú jednofarebné koberce alebo koberce s geometrických vzorom. Koberec potom môžete umiesniť napríklad do spálne alebo do obývačky pod konferenčný stolík. Ako sa vám škandinávsky štýl pozdáva? Myslíte, že je tým pravým, čo váš domov potrebuje?

Publikované: 25. 06. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Tereza Havelková